contributie sanatate

Adam E GUBAN:
Buna ziua,va rog sa ma ajutati deoarece sunt PFA dar si pensionata la limita de varsta. Trebuie sa mai achit contributiile pentru somaj, asigurare de sanatate si asigurari sociale?multumesc anticipat

Anonim:
sunt obligatorii doar contributiile pentru sanatate, cele de somaj si asigurarile sociale sunt facultative.

AugustaC:
In sistemul public de asigurari sociale sunt asigurate obligatoriu: 1. persoanele care realizeaza un venit brut pe an calendaristic, echivalent cu cel putin 3 salarii medii brute, si care se afla in una dintre situatiile urmatoare: 1. asociat unic, asociati, comanditari sau actionari; 2. administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare sau de management; 3. membri ai asociatiei familiale; 4. persoane autorizate sa desfasoare activitati independente; 5. persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora; 6. alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale;de aici deducem ca e obligatoriu sa te asiguri la casa de pensii, citatul este de pe situl casei de pensii Bucuresti: (cpmb.rdsnet.ro- nu mi da voie protectia antispam sa scriu linkul)In cazul Adam E GUBAN ar fi bine sa se intereseze la casa de pensii…parerea mea personala

adorian:
Sunt pensionar si PFA neplatitor de TVA.Am fost la Casa de pensii Timisoara, si mi s-a spus ca: persoana, pensionata, in conditii normale, la limita de varsta, nu are obligatia de a achita taxele CAS si CASS, si pot functiona ca PFA fara obligatii de plata a acestor taxe.Dorian

dikaa:
Opinia mea este ca NU trebuie sa platiti CAS deoarece urmatorul articol din Legea pensiilor spune:"Art. 6^1 din Legea 19/2000 (Pensiilor) (2)Se excepteazã de la obligativitatea depunerii declaraþiei de asigurare persoanele prevãzute la art. 5 alin. (1) pct. IV ºi V, dacã beneficiazã de una dintre categoriile de pensii prevãzute de prezenta lege sau dacã se regãsesc în situaþiile prevãzute la art. 5 alin. (1) pct. I, II ºi III.", iar dvs. ca pensionara pt limita de varsta " beneficiati de una dintre categoriile de pensii prevazute" de legea pensiilor, nu?mai puteti gasi detalii si aici: www pfacontabilitate ro/lege-digerata/28

balexg:
acum ma lasa www.pfacontabilitate.ro/lege-digerata/

Data:2008-07-09 11:59:09

Ratele de leasing se pot deduce?
PFA PSIHOLOG

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *