casele de marcat

pdnu:
sunt obligatorii la pfa cu norma fixa de venit?

Dora:
sunt obligatorii ptr toate PFA indiferent ptr ce venit opteaze .

Anonim:
eu am inteles ca nu sunt obligatorii decat pentru cei ce lucreaza cu publicul, adik cu pers fizice. Daca presetezi servicii doar pt firme nu itzi trebuie.

eu:
Comisarul general al Garzii Financiare, Adrian Cucu, a sustinut insa ca Ordonanta de Urgenta 28/1999 (privind utilizarea caselor de marcat de catre agentii economici) si normele ei de aplicare arata ca "orice comerciant care desfasoara o activitate de comert cu amanuntul trebuie sa aiba o casa de marcat. In opinia mea, chiar si persoanele fizice autorizate", a incheiat Cucu. Comisarul a explicat ca au fost date numeroase amenzi, unele dintre ele vizandu-i si pe florari. "Pentru ca, uneori, ordonanta lasa loc de interpretari, multi florari vor sa se transforme din societati in persoane fizice si astfel incearca sa ocoleasca legea." Amenda pentru neachizitionarea unui aparat de tip fiscal este cuprinsa intre 8.000 si 40.000 de lei. "In momentul in care casa de marcat va fi o prezenta asa cum impune legea, evaziunea fiscala in zona comertului cu amanuntul va fi practic inexistenta", a incheiat comisarul general.Ce parere aveti despre acest lucru?sunt sau nu obligate pfa sa aiba casa de marcat?Probabil ati aflat despre modificarea OUG nr. 28/1999 privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, din 5 sept.2007. Ordonanta inainte de modificare zicea in art. 2, litera h) ca sunt exceptati de la obligativitatea utilizarii caselor de marcat "h) activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale, precum si activitatile economice desfasurate in mod independent de persoanele fizice autorizate potrivit legii, cu exceptia activitatilor de taximetrie auto pentru marfuri si persoane;"Dupa modificare litera h) suna asa: "h) activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale;"CE PARERE AVETI?SUNTEM SAU NU OBLIGATI SA AVEM CASA DE MARCAT?

Beniamin:
Am un PFA ca si electrician-auto, acum l-am facut, cu inceperea activitatii 1 iunie 2008, oare am nevoie de casa de marcat? Daca da pe ce baza?(lege)…MULTUMESC !!!

Data:2007-12-02 17:42:58

Model calcul salarii pentru PFA?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *